andoriel

03×02 Nechtěné děti/Misbegotten

03×02 Nechtěné děti/Misbegotten

Premiéra: 21.7.2006

Premiéra v ČR: 22.4.2009

Scénář: Joseph Mallozzi a Paul Mullie

Režie: Martin Wood

 

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

 

Podrobný obsah:

Pokračování dílů 02×18 Michael, 02×19 Peklo, 02×20 Spojenci a 03×01 Země nikoho

Elizabeth zůstávala stále na Zemi a s Atlantis byla ve spojení jenom před Teylu, která jí volala, co je nového. Poslední hlášení znělo, že se k Atlantis blíží wraithský Úl. Caron Beckett byl připravený v křesle, i když z toho neměl žádnou radost. Úl doletěl k Atlantis a volal z něj Sheppard, že mají novou loď. Asi dvě stovky Wraithů proměněných v lidi zavřeli do hibernace a jsou rádi, že Úl neměl plný stav posádky, protože by jich byly tisíce.

Michael zůstal nezměněn, ale drželi ho pod dozorem, a tak se cítil zrazený od lidí i od Wraithů, kteří ho nepřijali mezi sebe. Požádal Teylu o pomoc při získání lodi a zásob, aby mohl najít vlastní cestu, Teyla odmítla a nabídla mu vakcínu. Tu zase nechtěl Michael.

Na Zemi doktor Woolsey informoval Elizabeth, že ji IOA prozatím ponechala ve vedení Atlantis a Woolsey by měl vypracovat zprávu. Rozhodl se, že poletí s Elizabeth na Atlantis.

Rodney McKay se pokoušel zprovoznit ukořistěný wraithský Úl, ale nešlo mu to bez wraithského neurálního rozhraní, proto bude nutné probudit bývalé Wraithy ze stáze.

Michael dostal v bezvědomí virus a byl přepraven s ostatními Wraithy na opuštěnou planetu bez Hvězdné Brány, kde pro ně Pozemšťané vybudovali tábor. Využili toho, že si Wraithové nepamatovali svůj předchozí život a tvrdili jim, že onemocněli vysoce nakažlivou chorobou a toto je jejich karanténa. Měli s sebou málo jídla, tak většina vojáků společně s Johnem odletěla doplnit zásoby. Doktor Beckett se rozhodl, že zůstane a bude dohlížet na aplikaci vakcíny. Někteří přeměnění kladli nepříjemné otázky a Michael a pár dalších je od toho zrazovalo. Tvrdili, že vojáci jistě mluví pravdu. Jeden z Wraithů se nepřestal ptát a našli ho mrtvého poblíž tábora. Mělo to vpadat jako nehoda, ale Carson zjistil, že byl zabit.

Elizabeth se vrátila na Atlantis společně s Richardem Woolseym. Začali s Johnem probírat přeměnu Wraithů v lidi a nemohli se dohodnout.

Carson sledoval jednoho z Wraithů, když se vytrácel z tábora a chytil jich skupinku při divném rituálu, stačil zavolat vojáky, než ho Michael našel. Carson pochopil, že Wraithové vědí, kdo jsou.

Na Atlantis objevil Rodney na senzorech Úl, který letí k planetě s karanténou. Johnův tým se rychle musel dostat do tábora a použil k tomu zabavený Úl, který s vypětím všech sil řídila Teyla.

Přeměnění Wraithové se začali měnit zpět a vzpomínat si, co se jim stalo. Michael, několikrát poučený proradností lidí, nutil Carsona, aby prozradil, jakou pojistku proti nim lidé použili.

Velice poškozený Daedalos se rozletěl ke karanténní planetě, aby pomohl Teylině Úlu. Ani jedna z lodí nebyla v dobrém stavu.

Úl s lidmi vyletěl z hyperprostoru a našel na planetě známky wraithského života. John s Teylou a Rononem v Jumperu chtěli posbírat lidi a Wraithy tam nechat, protože pojistka existuje – výbušniny rozmístěné, aby zničily celý tábor. Našli jenom doktora Becketta. Po aktivaci pojistky zjistili, že Michael výbušniny zneškodnil. Ujal se vedení Wraithů a čekají, až je jejich bratři najdou.

Nad planetou se vynořil druhý Úl a začal střílet. Wraithská loď ovládaná lidmi byla tak poškozená, že nemohla střelbu opětovat. Když se na orbitě objevil Daedalos, našel jen trosky Úlu a na planetě nebyly známky života. John se přihlásil z maskovaného Jumperu. Všichni wraithský útok přežili, ale přeměnění Wraithové odletěli.

Doktor Woolsey řekl Elizabeth, že IOA chce, aby expedici vedla i nadále, a odešel Branou na Zemi.

 

 

 

Další postavy:

 

Michael                                   Connor Trinneer

Walter Harriman                     Gary Jones

Plk. Steven Coldwell               Mitch Pileggi

Robert Woolsey                       Robert Picardo

Lt. Morrison                            Emy Aneke

Technik na Daedalovi             Kirby Morrow

Technik                                  Chuck Campbell

 

 

Galerie:

        

 

 

03×01 Země nikoho/No Man‘s Land

03×01 Země nikoho/No Man‘s Land

                                                                                                                                                    Premiéra: 14.7.2006

                                                                                                                                                   Premiéra v ČR: 20.4.2009

Scénář: Martin Gero

Režie: Martin Wood

 

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

 

Podrobný obsah:

Pokračování dílů 02×18 Michael, 02×19 Peklo a 02×20 Spojenci

John Sheppard se před vstupem wraithských lodí do hyperprostoru usadil na trupu jedné z nich. Na Atlantis to ale nevěděli a Elizabeth chtěla poslat velice poškozený Daedalos a stále neopravený Orion za Wraithy, aby jim zabránili v cestě k Zemi, jakmile budou hotovy nejnutnější opravy.

Rodney a Ronon se probudili v zámotcích, John se v hyperprostoru se stíhačkou nemohl hnout.

Michael nevěděl, že Wraithové Pozemšťany zradí a chtěl po královně vysvětlení. S opovržením mu vmetla, že jeho proměna v člověka ho napořád degradovala v něco, čemu se nedá věřit.

Elizabeth kontaktovala Zemi, aby ji informovala o útoku Wraithů. Na žádost generála Landryho prošla Branou na pohovor s mezinárodní komisí. Před odchodem řekla Teyle, aby jí zavolali, až budou Daedalos a Orion připraveny k cestě.

Michaelovi omezili pohyb po Úlu. Ronon se snažil uvolnit sevření zámotku, Rodney jen kvílel. Úly zastavily, aby mohly před další cestou zregenerovat. John by rád škodil a pokoušel se spojit vysílačkou s Rodneym a Rononem, místo nich se mu ozval Michael a nabídl mu pomoc.

Elizabeth se snažila odpovídat na dotazy IOA o jednání s královnou.

Rononovi se podařilo dosáhnout na schovaný nůž a osvobodil sebe i stále kvílejícího Rodneyho ze zámotku.

Elizabeth po výslechu čekala v SGC na rozhodnutí komise. Teyla jí informovala, že opravy lodí jsou u konce. Elizabeth dala rozkaz k odletu. Daedalos a Orion odlétly.

John uvěřil Michaelovi, že se chce pomstít Wraithům za nedůvěru, a na jeho pokyn zničil hyperprostorové motory. Při pokusu o zničení motorů u druhé lodi ho Wraithové zajali. Ronon a Rodney bloudili po Úlu a hledali místo, odkud by ji mohli co nejvíc poškodit. Michael odvedl Johna k falešnému výslechu, aby ho zachránil. Daedalos skočil na místo, kde oba Úly regenerovaly a lodě po sobě začaly střílet. Michael, John, Rodney a Ronon se potkali v chodbách Úlu a společně odletěli v přepravní lodi na Daedalos. Objevil se i Orion, ale nepodařilo se mu zprovoznit střelbu. Při pokusu o útok byl poškozen tak, že jeho posádka musela být přenesena na Daedalos.

Na Michaelův návrh Daedalos zničil hangáry se Šipkami a druhotné výbuchy znehybnily Úly. I Daedalos byl velice poškozen a nefungovala mu podpora života. Jediný vzduch byl v Úlu. Michael tam navrhnul poslat plyn, aby změnil Wraithy v lidi bez paměti a většina pozemských posádek Daedala a Orionu tam mohla přečkat opravy. Trvalo dlouho, než plyn začal působit, ale když lidé po pár hodinách přišli do Úlu, byla většina Wraithů mrtvá a zbytek byl proměněný v lidi. Na královnu plyn nepůsobil a John ji musel zabít, když napadla Evana Lornea. Daedalos mohl poslat většinu posádek na wraithskou loď.

 

Další postavy:

Michael                                   Connor Trinneer

Walter Harriman                     Gary Jones

Plk. Steven Coldwell               Mitch Pileggi

Radek Zelenka                        David Nykl

Evan Lorne                             Kavan Smith

Robert Woolsey                       Robert Picardo

Gen Hank Landry                      Beau Bridges

Anders                                    Peter John Prinsloo

maj. Meyersová                       Heather Doerksen

Wraith                                    Scott Heindl

Wraithská královna                Andee Frizzell

Shen Xiaoyiová                       Tamliyn Tomita

Kapitán Dave Kleinman          Kirby Morrow

Mladá vědkyně                        Angelique Naude

 

 

Galerie:

        

 

02×20 Spojenci/Allies

Premiéra: 30.1.2006

Premiéra v ČR: 15.4.2009

Scénář: Martin Gero

Režie: Andy Mikita

 

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Podrobný obsah:

Pokračování dílů 02×18 Michael a 02×19 Peklo

Wraithský Úl přiletěl nad Atlantis, ale nezaútočil. Volal z něj Michael a nabídl Pozemšťanům spolupráci. Chtěl retrovirus, aby mohli měnit nepřátelské Wraithy na lidi a krmit se na nich. Lidé by tak zůstali ušetřeni a Wraithové by se vyhnuli občanské válce, která začínala kvůli nedostatku potravy. Jako protihodnotu za virus nabídl rušící kódy, aby lidé mohli posílat na wraithské lodě atomové zbraně. Vyhrožoval, že pokud by vytušil ze strany lidí při jednání podraz, rozešle souřadnice Atlantis všem Wraithům.

Při poradě byl Rodney nadšený, že se dostane k další wraithské technologii a Ronon byl spokojený, že Wraithové budou zabíjet Wraithy a ne lidi. Přes  Teylino dilema, že se z Wraithů stanou lidi, takže budou stejně Wraithi zabíjet lidi, Elizabeth potvrdila dohodu a Úl přistál na Atlantském molu.

Jednání s královnou probíhala kupodivu dost hladce. Carson vysvětloval wraithskému vědci, že původní vakcínu změnili na aerosolový plyn, který byl sice pomalejší, ale zasáhl mnoho Wraithů najednou.

Rodney zatím na Daedalu společně s Asgardem Hermiodem zkoumal wraithské kódy a pokoušel se je prolomit.

Jednání s královnou se zarazila na poznatku, že až nebude dostatek nepřátelských Wraithů vhodných ke změně na lidi a tím na jídlo, začnou se zase původně „přátelští“ Wraithové krmit na lidech. Královna upozornila, že Wraithů v té době bude tak málo, že pro lidi nebudou velkou hrozbou, a tato situace nastane až za několik set let.

Jeden z Wraithů byl vybrán jako „pokusný králík“ a po jeho přeměně v člověka se na něm královna nakrmila. Ukázka byla vyhodnocena jako uspokojující a královna se rozhodla virus otestovat na blízkém nepřátelském Úlu. Chtěla do něj poslat delegaci, která by tam pod falešnou záminkou umístila bomby s aerosolovým plynem. Wraithskou delegaci ale hned po příchodu na nepřátelskou loď prohledali, našli bomby a falešné vyjednavače zabili. Úly po sobě začaly střílet a Daedalos pomohl nepřátelský Úl zahnat. Královna byla rozzlobená a chtěla, aby lidé vymysleli jiný způsob šíření retroviru. Rodney souhlasil, ale vyžádal si celou wraithskou databázi. K velkému překvapení Wraithové souhlasili.

Královnin Úl byl při přestřelce poškozen a Elizabeth nabídla technickou pomoc, která byla přijata. Rodney s Rononem jako svým ochráncem pomáhali opravovat Úl a Radek Zelenka zatím zkoumal wraithskou databázi. Rodney našel nejvhodnější místo pro umístění plynové bomby a po dohodě s Johnem Sheppardem to chtěli vyzkoušet na dalším nepřátelském Úlu. Královnina loď a Daedalos odletěli za dalším cílem. Radek dál zkoumal wraithskou databázi a našel v ní zabudovaný virus.

Na Daedala zaútočily oba Úly – královnin i ten označený jako nepřátelský. Rodney a Ronon, kteří byli pořád na wraithské lodi, byli zajati a umístěni do zámotků. Daedalos se bránil i vypuštěním stíhaček, které vedl John Sheppard. Úly nějakou dobu střílely, a pak unikly do hyperprostoru. Letka se vrátila na Daedalos, ale John se ztratil a přes všechny pokusy se nepodařilo zaměřit Rodneyho a Ronona, aby je mohli přenést do bezpečí.

Wraithský virus stáhl z pozemské databáze hlášení o Auroře a polohy všech planet obývaných lidmi. Radek i Elizabeth byli zděšeni.

Na wraithské lodi vědec sdělil Rodneymu a Rononovi, že se díky nim Wraithové dostanou na Zemi.

 

Perlička: Nejenom, že Michaela hrál v tomto díle někdo jiný, ale ještě měl našišato očičko – viz. foto č.6

 

Další postavy:

Michael                                      Brent Stait

Michael                                      Connor Trinneer

(v ukázce z předchozích dílů)

Wraithský vědec                       James Lafazanos

Wraithská královna                 Andee Frizzell

Technik                                  Chuck Campbell

Kapitán Dave Kleinman             Kirby Morrow

Vědkyně                                 Sheri Noel

 

 

Galerie:

02×19 Peklo/Inferno

Premiéra: 23.1.2006

Premiéra v ČR: 13.4.2009

Scénář: Carl Binder

Režie: Peter DeLuise

 

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Podrobný obsah:

Tým Johna Shepparda přišel na planetu Taranis, kde místní obyvatelé využívali antickou technologii k udržení ochranného štítu. Generátor štítu nepracoval správně a pozemšťané se nabídli, že jim s jeho opravou a nastavením pomohou.

Při prohlídce základny poblíž Hvězdné Brány došlo k seizmickému otřesu. Rodney McKay potom zjistil že k napájení štítu Traniané nepoužívají ZPM, ale energii ze silné sopečné aktivity pod povrchem základny.

Mezitím kancléř Lycus odvedl Johna do hangáru, kde stála bojová antická loď třídy Aurora. Loď byla poškozená a přes všechny snahy taranianských vědců se ji nedařilo zprovoznit. I zde nabídl John pomoc vědců Expedice, kteří měli s antickými loděmi zkušenosti.

Při hlášení na Atlantis tým informoval Elizabeth o situaci na planetě Taranis, Elizabeth nabídla kancléři spojenectví a prošla Branou, aby o něm mohli jednat.

Sopka pod základnou byla obrovská – supervulkán, který by při výbuchu dokázal zničit polovinu kontinentu. Kvůli velkému čerpání energie v předcházejícím roce nebylo možné zabránit tomu, aby v blízké budoucnosti k výbuchu došlo. Při dalších otřesech se zranilo několik vesničanů a Elizabeth poslala doktora Becketta s lékařskou pomocí. Zároveň nabídla kancléři Lycusovi útočiště na Atlantis při nutné evakuaci. Kancléř Pozemšťany podezříval, že se chtějí zmocnit antické lodi a evakuaci se bránil, až po dalších otřesech souhlasil a za pomoci Johna, Teyly a Ronona začal shromažďovat obyvatele k průchodu Branou na Atlantis. Při evakuaci první skupiny Taranianů se Brána propadla do žhavé lávy. Podařilo se projít jen části obyvatel planety společně s Elizabeth a kancléřem. Tým Johna Shepparda a doktor Beckett zůstali se zbývajícími místními obyvateli na nebezpečné planetě.

Kancléř obvinil Elizabeth z úskoku, kterým se Pozemšťané snažili dostat antickou loď pod svou kontrolu zbytečnou evakuací, ale přerušil ho doktor Zelenka, aby Elizabeth oznámil, že se k Atlantis blíží wraithská mateřská loď.

Elizabeth nechala navázat spojení s Daedalem, který byl na cestě k Městu, a domluvila se s plukovníkem Caldwellem, že se svou lodí zahájí evakuaci Taranis. Daedalos mohl na palubu vzít jenom omezené množství lidí a evakuace se tak rozložila na čtyři cesty. V první skupině odvezlo pozemské plavidlo část obyvatel včetně zraněných, další museli čekat dvanáct hodin.

Otřesy byly stále silnější, otvíraly se nové a nové trhliny, ze kterých proudila láva, nad zemí se začal tvořit obrovský mrak popílku a z některých puklin se do vzduchu dostal nebezpečný plyn.

John poslal Rodneyho do antické lodi, aby se ji pokusil zprovoznit, kdyby bylo třeba opustit planetu před příletem Daedala. Rodney se zpočátku bránil, ale nakonec se mu podařilo vymyslet plán záchrany.

Teyla a Ronon přesvědčovali obyvatele planety, že mají podzemními tunely projít z vesnice na základnu  a do antické lodi. Někteří se rozhodli, že zůstanou a pokusí se zachránit tím, že přejdou širokou řeku.

Kancléř na Atlantis sledoval úsilí Pozemšťanů o záchranu co nejvíce obyvatel Taranis a omluvil se Elizabeth za původní nedůvěru. Začal hledat pro své lidi novou planetu.

Daedalos přiletěl nad Taranis, ale jeho senzory našly jenom Teylu a Ronona s hrstkou obyvatel, kteří se kvůli závalu nedostali na základnu. Nikdo nevěděl, jestli je zbytek místních s Johnem a Rodneym naživu. Asgard Hermiod jako jedno z možných řešení navrhl odlet, protože ostatním na planetě nemohli pomoci. Steven Caldwell to zamítl a všichni na palubě Daedala čekali na blížící se výbuch supervulkánu.

Sopka explodovala a antická loď Johnem pojmenovaná na Orion se krátkým skokem v hyperprostoru dostala na oběžnou dráhu planety.

Všichni byli zachráněni, Taraniané se stěhovali na novou planetu a kancléř půjčil Orion pozemské Expedici.

Wraithský Úl se stále blíží a obrana Atlantis není dostatečná ani s pomocí Orionu.

 

Perlička: Hlavní vědkyně Taraninanů Norina byla velice atraktivní a John a Rodney se mohli přetrhnout, aby získali její pozornost.

 

Další postavy:

Norina                           Brandy Ledford

Kancléř Lycus               Kevin McNulty

Vonos                            Patrick Gallagher

Plk. Steven Coldwell      Mitch Pileggi

Technik                         Chuck Campbell

 

Galerie:

02×18 Michael/Michael

Scénář: Carl Binder
Režie: Martin Wood
Premiéra: 16.1.2006
Premiéra v ČR: 10.4.2009

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Podrobný obsah:

V pozorovací místnosti ošetřovny na Atlantis se probudil mladík se ztrátou paměti. Od doktora Becketta, Elizabeth Weirové a Johna Shepparda se dozvěděl, že se jmenuje Michael Kenmore, je poručík, nedávno přišel do Města a zranili ho při boji s Wraithy. Poranění mělo za následek ztrátu paměti.

Další den se od Carsona Becketta dozvěděl, že trpí cukrovkou a každý den musí dostat injekci s inzulínem. Doktor s váháním rozhodl, že je Michael dostatečně zdravý, aby se mohl přesunout z ošetřovny do svého pokoje.

Michael si při svých výpravách po Atlantis všiml, že se k němu ostatní členové expedice chovají divně – odtažitě, rozpačitě až ke zjevnému nepřátelství, které mu dával najevo specialista Ronon Dex. I doktor Beckett byl při některých Michaelových dotazech nebo poznámkách na rozpacích, jak mu odpovědět.

Paměť se Michaelovi stále nevracela a Teyla se ujala role přátelské pomocnice. Byla také první, komu se Michael svěřil s nočními můrami plnými Wraithů. Psycholožka Heightmeyerová se mu pak snažila vysvětlit, že se pořád jedná o následek zranění a ztráty paměti.

Doktor Beckett Michaelovi nabídl prášky na spaní, aby ho zbavil nočních můr, ale prášky neúčinkovaly a Michael se v noci vydal na ošetřovnu pro jiné. Doktora našel spícího a na jeho stole balík cédéček s nápisem Michael. Neodolal, balíček si odnesl do svého pokoje a hned ho začal přes svůj počítač zkoumat.

Sledování u monitorů napojených na kamery v Michaelově pokoji spustilo poplach, ale to už věděl, že nebyl zraněn v boji s Wraithy, ale sám byl Wraith, než ho lidé zbavili paměti a udělali z něj člověka. Žádal vysvětlení a dozvěděl se, že doktor Beckett vyvinul retrovirus, který ve Wraithech potlačuje gen iratuského brouka. Michael byl první Wraith, kterého se lidem podařilo chytit, aby na něm mohli retrovirus vyzkoušet.

Michael zůstal zavřený ve svém pokoji a Elizabeth, Johnův tým a doktor Beckett se dohadovali, co s ním bude dál. Ronon a John byli pro okamžitou likvidaci, Teyla a Elizabeth chtěly v pokusu pokračovat, doktor Beckett se přiklonil k pokračování s tím, že zvýší dávku retroviru, aby Michael znovu ztratil paměť.

Michael se cítil zrazený a degradovaný na pokusného králíka a snažil se z Atlantis uprchnout. Nepovedlo se mu to a po krátkém pobytu ve vězení byl v bezvědomí převezený na stanoviště alfa, kde měl pokračovat další výzkum.

Michael využil Teyliny citlivosti k wraithskému telepatickému spojení a přiměl ji ho osvobodit. Společně prošli branou na planetu obsazenou Wraithy. Bez pravidelné dávky retroviru původně maskované za inzulín se Michael začal rychle měnit zpět ve Wraitha. Než se stačil na Teyle nakrmit, zasáhl John a Ronon, zranili Michaela, osvobodili Teylu a všichni tři utekli zpět na Atlantis. Wraithové z blízké lodi našli zraněného Michaela a vzali ho s sebou.

Atlantis se musí připravit na další wraithské útoky, protože Michaelovi zůstaly všechny vzpomínky na Město a jeho polohu, které jistě předá svému druhu.

Michael Kenmore: Connor Trinneer

Další postavy:

Seržant Cole
Dr. Kate Heightmeyerová
Wraith
Doug Chapman
Claire Rankin
James Lafazanos

 

Galerie:

Sledujte nás na:

  

Facebook panel
Návštěvnost
Kalendář
Květen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Přihlášení